Radošās darbnīcas
sestdien, 27.IV

Trīs radošajās darbnīcās ikvienam dejas interesentam būs iespēja iepazīties ar trīs esošām laikmetīgās dejas izrādēm – ‘’Divotne’’ (Hor.A.Novikova un R.Pūce), ‘’Future Freak’’ (hor.A.Bankava) un ‘’Bedre’’ (Hor.S.Siliņa), kuras šogad ir nominētas arī Dejas balvai kategorijā  laikmetīgās dejas izrāde.

Tā būs brīnišķīga iespēja piedzīvot un iejusties kādā no izrādes izpildītāju un veidotāju lomām. Kā arī ielūkoties, kas tad īsti notiek horeogrāfes galvā izrādes tapšanas un norises laikā.

Piedalīties dejas radošajā darbnīcā tiek gaidīts ikkatrs vecumā no 14/16 līdz 60 gadiem. Dalībai darbnīcās ir jāpiesakās, rakstot uz e-pastu- dejasdiena@gmail.com

Radošās darbnīcas norisināsies  27. aprīlī no plkst. 11.00 līdz plkst. 16.00 deju studijā „Dzirnas” (Lāčplēša ielā 106/108) trīs profesionālu horeogrāfu un dejotāju  – R.Pūces, A.Bankavas un S.Siliņas vadībā.  Radošās darbnīcas noslēgumā plkst.15.00 deju studijas ‘’Dzirnas’’ lielajā zālē katras darbnīcas dalībnieki tiks aicināti izdejot apgūto izrādes fragmentu. Radošo darbnīcu noslēguma pasākums atvērts skatītājiem.

 

#1

Darbnīca “Mana Divotne”

Darbnīca tiks veltīta tiem pašiem jautājumiem, kas aktualizēti laikmetīgās dejas izrādē “Divotne”, bet to atainojums dejas un kustības valodā būs pašu darbnīcas dalībnieku no jauna meklēts un atrasts. Tieši tāpat kā izrāde uzsver sievietes individuālo pieredzi, kļūstot par māti un sava veida vientulību pašai sevī, un pašai ar sevi, tāpat arī darbnīcā tiks izmantota indivīda unikālā uztvere un vienreizīgais ķermenis vēl nebijuša dejas materiāla meklējumos. Darbnīcas dalībnieki saņems tos pašus intelektuālos un kinētiskos impulsus, kurus izrādes radīšanā izmantoja horeogrāfes (Anna Novikova un Rūta Pūce).

Nav obligāti jābūt mātei un pat sievietei, lai piedalītos darbnīcā. Tikpat svarīgi ir arī nedzemdējušo cilvēku uzskati, izpratne un stereotipi par tēmu – kā piedzimt par mammu. Viņiem tā būs iespēja iejusties savos stereotipos, bet mammām – ļauties nelielai pašterapijai. Darba procesam jāģērbjas ērti, lai var brīvi kustēties, bet darbnīcas noslēgumā, pēc iespējas ērti, apvienojot ar skaisto, nedaudz uzpucēties. Kā jau uz dzimšanas dienām… jo šodien piedzims mamma.

*Darbnīca paredzēta cilvēkiem virs 16 gadu vecuma. Īpaši aicinātas jaunās māmiņas

Tuvākā laikmetīgās dejas izrāde ‘’Divotne’’ notiks 4.04. pl.20.00 Zirgu pastā

 

Darbnīcas “Mana Divotne” vadītāja – Rūta Pūce

Laikmetīgās dejas horeogrāfe, dejotāja un pasniedzēja. 2015. gadā beigusi Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu Mākslās programmā “Laikmetīgās dejas horeogrāfija”. Šobrīd darbojas sociāli performatīvā kustībā MANAMAMMADEJO, kuras paspārnē tapusi laikmetīgās dejas izrāde “Divotne” (izrāde nominēta vairākās kategorijās “Dejas balvai”). Pasniedz atvērtās laikmetīgās dejas nodarbības ikvienam interesentam I-Dejas mājā un balansē starp savu radošo profesiju un diviem maziem dēliem.

 

#2

Darbnīca “Future Freak”

Bez telpa, gaisa un gāzes mākonis. Viss, kas Tev pieder, ir ar Tevi. Tu esi saplacis mazākajā iespējamajā pozīcijā un apsedzies ar priekšmetu. Ķermenis lēnām kustas, rosās, aktīva kustība ar plecu kauliem un pirkstiem. Celies un savu māju modini. Savieno savu mugurkaulu vertikāli un dodies tālāk. Kājas ātras, torss meditatīvs un monumentāls, skatiens ass un precīzs, rāda ceļu. Ceļi sāk lūzt, aktīva rotācija gūžu, pēdas, ceļu un pēdas pirkstu locītavās. Rotācija turpinās un pāriet ap tavu asi. Pēkšņi miers. Ieelpa, izelpa.

*Dalībnieku skaits darbnīcā ierobežots

Vairāk par pašu izrādi – http://git.lv/shows/future-freak/

Tuvākās izrādes ‘’Future Freak’’ varēs apmeklēt: 25.04., 18.05. Ģertrūdes ielas teātrī, kā arī 10.05. Viļņā Baltijas dejas platformas ietvaros

Foto: Anna Rosalie Uudre

 

Darbnīcas Darbnīca “Future Freak” vadītāja – Agate Bankava

Agate Bankava ir viena no daudzsološākajām jaunās paaudzes laikmetīgās dejas māksliniecēm. Agates izrādes “Rauts”(2015) un “Nature Morte”(2016) tikušas nominētas “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Gada sasniegums laikmetīgajā dejā”. Ar savu bakalaura diplomdarbu “Rauts” ieguvusi studentu teātra festivāla “Patriarha rudens” galveno balvu. Pirmajai “Dejas balvai”, kas tiks pasniegta šī gada 29. aprīlī, Agate nominēta kategorijā “Laikmetīgās dejas horeogrāfe/s” par izrādēm “Slikta”, “Memor” un “Future Freak”. Dejas izrāde “Future Freak “ nominēta arī kategorijā “Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums”. Agate ne tikai veido horeogrāfijas savām izrādēm, bet labprāt strādā arī dramatiskajos teātros, veido kustību partitūru izrādēm, sadarbojoties ar tādiem režisoriem kā Andrejs Jarovojs, Elmārs Seņkovs, Māra Ķimele, Genādijs Ostrovskis, Mārtiņš Eihe. Agate Bankava sevi neierobežo un ar katru gadu atklāj skatītājiem arvien jaunas savas mākslinieciskās personības šķautnes, tādējādi papildinot gan sevi, gan Latvijas kultūras ainu.

 

 

#3

Darbnīca „Bedre”

Melnais mākonis, 50 kg smaga mugursoma, purvs, smilšpapīra gulta, vate, tukšums un bedre ir tikai dažas no depresijai veltītām metaforām par stāvokli, kurā nonāk cilvēks, saskaroties ar šo slimību. 2018.gada nogalē pirmizrādītā horeogrāfes Sintijas Siliņas laikmetīgās dejas izrāde „BEDRE” sadarbībā ar dramaturģi Lindu Krūmiņu, video mākslinieku Kristapu Epneru un skaņu mākslinieku Maksimu Šenteļevu  ir reakcija uz satraucošo statistiku ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē par psihiskās veselības kvalitātes rādītājiem sabiedrībā. Deja, video, skaņa un gaisma veido kopīgu refleksiju par depresijas viltīgo, daudzveidīgo un nežēlīgo dabu.
Radošās darbnīcas laikā dalībnieki kopā ar horeogrāfi neierastā veidā realizēs dejas izrādes fragmenta pārlikumu.

* Darbnīca paredzēta cilvēkiem virs 16 gadu vecuma. Dalībnieku skaits ierobežots.
Laikmetīgās dejas izrāde ‘’Bedre’’ tiks demonstrēta 2019.gada pilotprojektā „Baltijas Dejas platforma” ietvaros Viļņā, Lietuva, izrāde ir aicināta pārstāvēt Latviju kā viena no divām izrādēm. Vairāk informācijas par izrādi un tās tapšanu: fb.me/bedreperformance

Foto: Kaspars Kursišs

 

Darbnīcas ‘’Bedre’’ vadītāja – Sintija Siliņa

Sintija Siliņa ir horeogrāfe, dejas izpildītāja un dejas pasniedzēja. 2007.gadā absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas programmu. Laikmetīgās dejas projekta “Dejas Anatomija” sastāvā sadarbībā ar Ģertrūdes ielas teātri veidojusi dejas izrādes “Ziņnesis” (2009) un “Uz nokaitēta jumta” (2010). Sadarbībā ar Dirty Deal Teatro tapusi izrāde dejotājai (Evita Birule) un bundziniekam (Artis Orubs) – “Otrais” (2013). 2013.gadā veidotā izrāde “il cimento della struttura e dell’accento” 20 dejotājiem un elektroniskās mūzikas izpildītājam ieguva žūrijas īpašu atzinību festivāla “Patriarha rudens 2013” konkursa ietvaros kā darbs ar īpaši spilgtu un neaizmirstamu sniegumu. “Solo piecpadsmit” (2014) ir dejas izrāde, kurai veidojusi ideju un piedalījusies izrādes producēšanā, apvienojot 14 horeogrāfus un 1 izpildītāju – Olgu Žitluhinu. Savu profesionālo meistarību papildinājusi ārvalstu dejas festivālu, meistarklašu un rezidenču apmeklējumos, kā piemēram, “ImPulsTanz” (Austrija, 2004), “Tseh” (Krievija, 2006), “Bates Dance Festival” (ASV, 2008), “Dance Omi International Dance Collective” (ASV, 2008), “tanzhaus nrw” (Vācija, 2009), “Baltic Bubble” (Igaunija, 2012, Lietuva, 2013), “Summer Studios P.A.R.T.S.” (Beļģija, 2013). Prestižās “DanceWEB Europe” stipendijas ieguvēja 2007.gadā. Paralēli radošajai darbībai aktīvi darbojusies kā pedagoģe un horeogrāfe deju studijās “Ritms”, “Intriga”, “Benefice” un Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā. Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācijas ietvaros kā viena no tās mākslinieciskajiem vadītājiem (2013-2016) piedalījusies laikmetīgās dejas notikumu īstenošanā – iknedēļas meistarklases un semināri profesionāliem dejotājiem. Ikgadējās “DEJAS DIENAS” iniciatore kopš 2006.gada un projektu vadītāja, radošā satura veidotāja un meistarklašu pasniedzēja no 2006-2008, 2014-2015.