Radošās darbnīcas
sestdien, 22.VIII

Šī gada Dejas dienas tematika izriet no tā, ka pats notikums ir sasniedzis trīspadsmit gadu slieksni un kļuvis par pusaudzi. Šis vecums ir ne tikai sarežģīts, trauksmains, bet arī drosmīgs, aizraujošs, un tādu sajūtu piepildīts, kādas citā vecumā piedzīvot ir diezgan grūti. Šķiet, kļūstot vecākam, cilvēks aizmirst, kā ir bijis būt pusaudzim, tamdēļ mēs gribam uz to palūkoties jau tagad.

Šogad radošo darbnīcu fokuss ir starpdisciplinārs. Līdzīgi kā pusaudža dabā ir pārvērtēt un protestēt pret  esošām robežām, arī darbnīcās tiek nojauktas un sapludinātas mākslas žanru robežas. Lai sagatavotu trīs dažādas darbnīcas, horeogrāfi – Alise Madara Bokaldere, Jūlija Kobceva, Agnese Bordjukova strādās kopā ar dažādu žanru māksliniekiem – arhitektu Maksimu Šenteļevu, dzejnieku Raimondu Ķirķi un vizuālās mākslas pārstāvi Kristianu Brekti. Māklsinieku pāri gan apvienojot katra mākslas žanra kopīgās iezīmes, gan pielietojot žanru  atšķirības, atbrīvos potenciālu jaunu ideju rašanai.

Savukārt, 22. augustā LNB aicinām visus mākslas un kultūras interesentus, neatkarīgi no dejas pieredzes, kļūt par dalībniekiem  vienā no trim radošajām darbnīcām, kur trīs stundu laikā būs iespēja gan iepazīties ar darbnīcas konceptu, gan apgūt horeogrāfijas materiālu.

Piedalīties dejas radošajās darbnīcās tiek gaidīts ikkatrs vecumā no 14 līdz 60 gadiem. Dalībai darbnīcās ir jāpiesakas, rakstot uz e-pastu dejasdiena@gmail.com .

Radošās darbnīcas norisināsies  22.augustā no plkst. 11.00 līdz plkst. 15.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Radošo darbnīcu noslēgumā plkst. 16.00 LNB ātrijā norisināsies paneļdiskusija “Vai mākslinieks ir tīnis?”, kurā piedalīsies darbnīcu vadītāji un veidotāji. Pēc diskusijas visu trīs darbnīcu dalībnieki tiks aicināti izdejot darbnīcās apgūto horeogrāfiju. Paneļdiskusija un radošo darbnīcu noslēguma pasākums atvērts skatītājiem.

 

Darbnīca nr.1

„Arhitektūra & Deja”.

Darbnīcu sagatavoja: horeogrāfe Jūlija Kobceva un arhitekts  Maksims Šenteļevs

Darbnīcu vadīs: horeogrāfe Jūlija Kobceva

pl.11.00 – 12.30 un no 13.30 – 15.00

LNB telpās

 

Darbnīca nr.2

„Literatūra & Deja”.

Darbnīcu sagatavoja: horeogrāfe Alise Madara Bokaldere un dzejnieks Raimonds Ķirķis

Darbnīcu vadīs: horeogrāfe Alise Madara Bokldere

pl.11.00 – 12.30 un no 13.30 – 15.00

LNB telpās

 

Darbnīca nr.3.

„Vizuālā māksla & Deja”.

Darbnīcu sagatavoja: horeogrāfe Agnese Bordjukova un mākslinieks Kristians Brekte

Darbnīcu vadīs: horeogrāfe Agnese Bordjukova

pl.11.00 – 12.30 un no 13.30 – 15.00

LNB telpās

 

Plkst. 16.00 – 17.00 paneļdiskusija “Vai mākslinieks ir tīnis?”

LNB ātrijā

Paneļa diskusijas moderatore: Linda Krūmiņa

Paneļa dalībnieki –  darbnīcu dalībnieki: Kristians Brekte, Maksims Šenteļevs, Raimonds Ķirķis, Agnese Bordjukova, Jūlija Kobceva un Alise Madara Bokaldere

Diskusijas atslēgas vārdi:

  • drosme mākslā;
  • uzdrošināšanās;
  • risks un eksperiments;
  • vai žanra nodalīšana ir būtiska?
  • cik māksliniekiem svarīgi piederēt kādai konkrētai grupai, žanram, stilam?
  • Mākslinieka vēlme pašapliecināties.

Turpinot Dejas dienas 2020 tematiku turpināsim pētīt pusaudža pasaules skatījumu. Pusaudžu attīstības vajadzības ir saistītas ar nepieciešamību būt piederīgam kādai interešu grupai, pārliecībai, tādejādi apliecinot savu identitāti, viedokli un intereses. Kā svarīgs aspekts ir arī tapt sadzirdētam, uzklausītam un galu galā arī ņemtam vērā. Šis ir tas brīdis, kad cilvēks sāk ļoti intensīvi domāt par sevi sociālā, fiziskā un emocionālā plānā. Piederēt, iekļauties vai atšķirties, uzdrīkstēties paust savu viedokli, būt drosmīgam un netradicionālam… Vai šo visu mēs varam attiecināt arī uz māksliniekiem, piemēram, dejas, vizuālās mākslas un arhitektūras jomā? Vai šīs visas nepieciešamības ir būtiskas arī mākslinieciskajai darbībai un izaugsmei? Cik ļoti mākslinieka un tīņa vēlmes un nepieciešamības atšķiras vai pārklājas? Diskusijā apspriedīsim un noskaidrosim viedokli un pieredzi par tādiem jautājumiem, kas varētu būt attiecināmi gan uz pusaudžu vecumu, gan mākslinieka darbību.